Filmy

DC Liga Super-Pets – recenzja

Gdzie obejrzałem?HBO Max

W DC Comics jest od groma bohaterów o nadludzkich zdolnościach. Okazuje się, że zwierzątka nie są wcale gorsze, a mogą być nawet potężniejsze. W nowej animacji kinowej nie brakuje podobnych niespodzianek!

Uwaga! Lekkie spoilery!

Animacje DC Comics znowu górą

Sprawdza się stara prawda, znana zresztą nie od dziś. Jeśli chodzi o animacje, DC Comics nie ma sobie równych. Każdy projekt tego typu wypada co najmniej przyzwoicie. Jeszcze nigdy w historii dystrybucji kinowej / telewizyjnej nie zdarzyła się produkcja animowana, która byłaby pozbawiona jakiejkolwiek wartości. Podobnie jest w tym przypadku. „DC Liga Super-Pets” to film idealny w swojej kategorii – spektaklu przeznaczonego dla całej rodziny. A nic tak dobrze nie utrzymuje familijnego klimatu, jak obecność uroczych zwierzaków na pierwszym planie.

Wreszcie udana Liga Sprawiedliwości?

W tak fantastycznym świecie, jakim niewątpliwie jest uniwersum komiksowe DC, dosłownie każdy może zyskać boskie zdolności, nawet zwierzęta domowe. Pomysł wyjściowy na film może wydawać się nieco głupawy. W końcu zamiast najpopularniejszych superbohaterów w rolach głównych obsadzono zwierzęcych podopiecznych. Na szczęście twórcy dobrze wiedzieli, co robią dobierając taką, a nie inną galerię postaci. Warto zaznaczyć, że Liga Sprawiedliwości, pomimo odsunięcia na boczny tor, wciąż jest kluczowa dla fabuły.

Relacji opiekun-pupil poświęcono wiele uwagi. Od pierwszych scen Krypto i Superman są niemal nierozłączni – wspólnie oglądają TV, chodzą do parku, sprzątają mieszkanie itp. Widząc jak silną mają więź, z dużo większym zaangażowaniem ogląda się jej możliwy rozpad.

Niemałą rolę odgrywają pozostałe zwierzaki – pies Ace, świnka PB, żółwica Merton i wiewiór Chip. Ich interakcje z pozostałymi superbohaterami ogląda się z wielką przyjemnością. Wręcz uśmiech nie schodzi z twarzy, gdy wspólnie próbują ratować całe miasto. Sytuacja nabiera jeszcze większego rozmachu podczas ostatecznego starcia z zabójczą świnką morską. Jak się dłużej nad tym zastanowić, dostajemy wreszcie udany występ Ligi Sprawiedliwości na dużym ekranie, tyle że z wykorzystaniem niepozornych zwierzaczków.


Nie tylko The Rock rządzi na ekranie

Aktorów głosowych dobrano zgodnie z charakterem każdej z postaci. Trudno uwierzyć, ale Dwayne „The Rock” Johnson wypada świetnie jako naiwny, acz pełen heroizmu psiak Supermana, w którego z kolei wciela się John Krasinski. Kto mógłby lepiej zagrać prostolinijnego obrońcę Metropolis, chadzającego w wolnym czasie na spacery z dziewczyną i psiną na smyczy, niż właśnie poczciwy Jim Halpert z amerykańskiej wersji serialu „Biuro”. Niezależnie od wszystkiego, i tak obaj wypadają miałko w towarzystwie Keanu – breathtaking – Reevesa. Jego śmiertelnie poważny Batman bawi do łez, ilekroć wypowiada swoje kuriozalne kwestie. Świętej pamięci Leslie Nealsen byłby niezmiernie dumny.

Liga Sprawiedliwości wygląda miodzio

Członkowie Ligi Sprawiedliwości dawno nie wyglądali tak dobrze. Ktokolwiek odpowiada za design bohaterów, podszedł do zadania z niemałą dawką humoru. Genialnie prezentuje się choćby opalony Aquaman, będący wariacją komiksowej wersji z lat 90. oraz Jasona Momoa z filmu kinowego. Spokojnie dotrzymuje mu kroku obudowany ciężkim żelastwem Cyborg, przy okazji mający fryzurę w stylu pół-afro. Równie ciekawie, ale już nie tak zabawnie, wygląda Superman, którego kostium powstał na podstawie odpowiednika z klasycznej serii animowanej Maxa Fleischera. Nie da się ukryć, że jest na co popatrzeć.

DC Liga Super-Pets – idealny film dla miłośników zwierzaków

Twórcom udała się rzecz – wydawałoby się dzisiaj – niemożliwa do spełnienia. Dostarczano twór odpowiedni nie tylko dla dzieciaków, ale również dla dojrzałych odbiorów. Postacie pierwszo- i drugoplanowe poprowadzono z dbałością o szczegóły, zwłaszcza wątki związane z super-psiakiem, drużyną pupilków oraz złowrogą świnką morską. Nikt tutaj nie sili się na głupie żarty. Pod kątem fabularnym produkcja mocno trzyma się jasno określonej ścieżki – nakreślenia relacji, jaka może łączyć superbohatera ze zwierzakiem o podobnych zdolnościach.


Ocena: 6/6


  • Tytuł oryginalny: DC League of Super-Pets
  • Reżyseria: Jared Stern
  • Scenariusz: Jared Stern, John Whittington
  • Premiera: 21 lipca 2022
  • Produkcja: DC Entertainment, Warner Animation Group, Seven Bucks Productions
  • Dystrybucja: Warner Bros. Pictures

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.